Rapor Parası Sorgulama


Rapor parası sorgulama ve geçici iş göremezlik ödemeleri hakkında diğer merak edilen tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sigortalı olarak çalışan kişiler, hastalık, meslek hastalığı, doğum sebebi ile, iş kazası sebebi ile iş göremezlik raporu aldığında, istirahatli olduğu süreler için işveren tarafından maaş ödenmez.

İşte bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahat parası ödemesi yapılır. Bu yazımızda rapor parasının nasıl alındığını, ne kadar olduğunu ve ne zaman yatar ile ilgili soruları cevaplayacağız.

Rapor parası ne zaman yatar ?

Rapor süreniz çok uzun değil ise rapor tarihiniz sona erdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna iş göremezlik raporunuzu bildirebilirsiniz. Raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelendikten sonra herhangi bir yanlışlık yok ise ödemeniz bankaya yapılır. Bu süreç genel olarak işverenin onaylamasından itibaren 15 gün sürer. 15 gün içerisinde paranız banka hesabınızda olacaktır.

İstirahat süreniz uzun veya doğum raporu almış iseniz, işveren tarafından kısmi çalışmazlık girişi yapılabilir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu raporun tamamının bitmesini beklemeden kısmi ödeme yapabilir. Bu durum içinde işveren onayı ve Sosyal Güvenlik Kurumu kontrolleri sonrası 15 gün içerisinde paranız banka hesabınıza yatmış olur.

Doğum parası ne zaman yatar ?

Doğum öncesi ve doğumdan sonra alınan raporlar eğer bekletilmeden Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir ise, kısmi ödeme yapılabilir. Burada önemli husus doğum öncesi rapor için ödeme alınabilmesi için hastane tarafından doğum olduktan sonra doğum sonrası raporun sisteme girilmesidir. Bu aşamadan sonra işveren doğum öncesi için kısmi iş göremezlik raporunu hazırlayıp Sosyal Güvenlik Kurumuna yollar ise 15 gün içinde kısmi ödeme yapılacaktır.

Doğum rapor parası hesaplama ve güncel ödeme tutarları için https://www.roketfinans.com/dogum-parasi-hesaplama-2019-883/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası sebebiyle rapor parası ne zaman yatar ?

İş kazası yaşayan ve iş göremezlik raporu alan kişiler için öncelikle iş verenin mutlaka iş kazası bildirimi yapması gerekmektedir. Bu bildirim yapılmaz ise elimizde rapor olmasına rağmen rapor parası alamayız. İş kazası bildirimi ve rapor sonrası çalışmadığımız süre için işveren tarafından bildirim yapılır. Bu işlemler sonucunda raporumuzu teslim ederek 15 gün içerisinde paramızı banka hesabından veya PTT den çekebiliriz.

Sgk rapor parası sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden istirahat raporu parasının yatıp yatmadığını kontrol edebiliriz. E-devlet sisteminden bu işlemi yapmak için; sisteme giriş yaptıktan sonra, Sosyal güvenlik Kurumu – Ortak hizmetler – 4a/4b iş göremezlik ödemesi görme menüsünden işlemimizi yapabiliriz. Sorgulama yapmak için hemen https://www.roketfinans.com/rapor-parasi-sorgulama-2019-911/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu işlem sonucunda “bilgi yok” şeklinde yazı var ise bu zamana kadar herhangi bir işlem yapılmadığını, “merkeze gönderildi” yazıyor ise işveren ve SGK tarafından onaylandığını ve ödemenizin hazır olduğunu, “ödendi” yazıyor ise de paranızın bankaya veya PTT ye ödendiğini anlayabiliriz.  Eğer “emanete alındı” şeklinde yazı var ise, ödemenizin PTTye yapıldığını ve 2 ay içerisinde almadığınız için paranızın Sosyal Güvenlik Kurumunun emanet hesabına aktarıldığını belirtir. Emanete aktarılan parayı geri almak için ise, Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri bölümünden adınıza banka hesabı tanımlayarak geri alabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama ptt

Eğer e devlet şifreniz varsa sorgulama işlemini yukarıda belirtilen menüden kolayca yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yoksa Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden ödemenizin gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo-170 hattından da ödeme durumunuz hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Rapor parası hangi bankaya yatar ?

Sosyal güvenlik kurumunda tanımlı bir hesabımız var ise para direk banka hesabımıza yatacaktır. Tanımlı bir hesap olmaması durumunda para PTT’ye gönderilir.

Rapor paraları hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.