Sgk Öncesi Doğum Borçlanması Son Haberler 2020


Sigorta öncesi doğum borçlanması sigortadan önce doğum olan ve bu doğumu borçlanmayan kadınların en önemli talepleri arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi kadınlar ilk defa sigorta, bağkur ya da herhangi bir kapsamdaki tescilden sonra doğan çocuk için doğum borçlanması yapabilirken sigorta tescilinden önce doğan çocuklar için yapamıyor.

Erkek çalışanlara sigortadan önce ya da sonra olması farketmeksizin askerlik borçlanması hakkı verilirken aynı hak kadınlara sağlanmıyor. Bu yüzden de sgk öncesi doğum borçlanması için talepler yoğun bir şekilde devam ediyor.

Sigorta öncesi doğum borçlanması 2020

Doğum borçlanması kadınlara sigortadan sonra doğan çocuklar için hizmet borçlanması sağlayan bir düzenlemedir. Kadın ilk tescil tarihinden sonra doğan üç çocuğa kadar borçlanma yapabilmekte. Her bir çocuk için doğumdan sonraki 24 aylık dönemde adına prim ödenmemiş olması kaydı ile 720 güne kada ve toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte. Borçlanma sigorta başlangıç tarihini etkilemediğinden borçlanma yapıldığında emeklilik şartlarında bir değişiklik olmayacaktır.

Eğer doğumdan önce sigorta başlangıcı yoksa ve ya staj ya da çıraklık kapsamında da giriş bulunmuyorsa bu hak sağlanmıyor. Yine aynı şekilde doğum sonrası 24 aylık sürede prim ödenmesine devam edildiyse bu süreler de borçlanma hesabından düşülüyor. Peki sgk öncesi doğum borçlanması çıktımı ya da şöyle soralım sigorta öncesi doğum borçlanması çıkacakmı ?

Sigorta öncesi doğum borçlanması ne zaman çıkacak 2020

Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yeni bir torba yasa hazırlığı var. Torba yasada birçok kesimi de yakından ilgilendiren düzenlemeler mevcut. Ancak torba yasayı incelediğimizde ssk oncesi dogum borclanmasi konusunda bir düzenlemeyi göremiyoruz. İlerleyen günlerde gelecek torba kanunlarda doğum borçlanması 2020 hakkında bir düzenleme olur mu hep beraber bekleyip görmek lazım.

Sgk son dakika haberleri doğum borçlanması gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Doğum borçlanması ne kadar 2020

Asgari ücret açıklandıktan sonra 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında doğum borçlanması için başvuru yapacakların günlük ödeyecekleri en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları da belli oldu. Buna göre 1 günlük en düşük borçlanma tutarı 31,39 TL olacakken en yüksek ise 235,44 lira olacaktır.

Doğum borçlanması hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.