İlişiksizlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?


İlişiksizlik belgesi hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Özel sektörde çalışan biri olarak bir inşaat yaptığınızda veya ihaleli bir iş aldığınızda, ihale öncesi verilen teminatın geri alınması için, yaptığımız binanın da yapı kullanım izni için bizden sgk ilişiksizlik belgesi istenir.

Sgk ilişiksizlik belgesi nedir, nasıl alınır, en hızlı nasıl alırım diyenler için bu yazımızda açıkladık.

İlişiksizlik belgesi nedir ?

Yapı ruhsatına tabi bina inşaatları için ilgili Belediye’den yapı kullanım izin belgesi alabilmek ya da ihaleli bir iş için ihale makamına verilen teminatı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınması gereken borcu yok yazısıdır.

Sgk ilişiksizlik belgesi için gerekenler

Bu belgeyi almak için yapılması gereken işlemleri ve aklınıza gelebilecek soruları yazımızda sıraladık.

Konuyu bir örnek ile ele alalım. Bir inşaat işiniz var ya da bir ihaleye gireceksiniz. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna dosya tescil ettirmek ve gerekli işçiliği bildirmek gerekir. Dosya tescili açtırdıktan ve gerekli olan işçiliği bildirdikten sonra SGK’ya ilişiksizlik başvurusu yapabilirsiniz.

İhalenin sonuçlanması veya yaptığımız inşaatın bitmesi sonrasında, Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile veya E-SGK üzerinden başvuru yapabiliriz. E-sgk uygulamasında e-bildirge şifre ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.  İnternet üzerinden direk yaptığımız bu işlem sonrasında SGK’ya giderek herhangi bir evrak vermek zorunda kalmayız. Fakat ben yazılı olarak başvurmak istiyorum, herhangi bir sıkıntı olmasın diyenler içinde bir dilekçe örneği sitemize koyduk.

Sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği

Bir bina inşaatı için sgk ilişiksizlik belgesi dilekçe örneği şu şekildedir:

Sosyal Güvenlik Kurumuna;

Kurumunuza …… sicil numaralı işyerimde yapılan bina inşaatımı 08.09.2020 tarihinde bitirdim. İnşaat işe ile ilgili olarak tarafıma ilişiksizlik belgesi verilmesini istiyorum.

Arz ederim.

Bir ihale için örnek dilekçe ise şu şekildedir;

Sosyal Güvenlik Kurumuna;

Kurumuzda …. Sicil numarası ile işlem gören ihale işini 15.09.2018 tarihinde bitirdim. İhale makamından teminatın çözülmesi için, tarafımıza ilişiksizlik belgesi verilmesini istiyorum.

Arz ederim.

Sgk ilişiksizlik belgesi nasıl alınır ?

Belgeyi alabilmek için dosya tescilini açmış olmanız ve dosyada gerekli bildirimi SGK’ya yapmış olmanız gerekiyor. Yeterli işçilik bildiriminde bulunduysanız SGK tarafından işçilik hesabı yapılır. Geçmiş prim borcunuz da yoksa borcu yok yazısı hazırlanır ve yazınızı SGK’dan elden alabilirsiniz. SGK yazıyı ilgili Belediye’ye kendisi de gönderebilmekte.

Sgk ilişiksizlik belgesi e devlet

Mevcut durumda e-devlet üzerinden başvuru yapılamıyor. İnternet üzerinden başvuru yapmak için e-sgk uygulamasını kullanmanız gerekir.

Sgk ilişiksizlik başvurusu ne zaman yapılmalı ?

Sgk ilişiksizlik belgesine en son sigortalı çalıştırılan yani işi bitirme tarihinden sonra 30 gün içerisinde yapmak gerekir. 30 günlük süre gecikirse cezai yaptırım uygulanabilir.

İlişiksizlik genelgesi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2011/13 sayılı genelgesi ilişiksizlik belgesi ile ilgilidir. Ayrıntılı olarak merak ettiğiniz hususlara bu genelgeye bakarak da cevap bulabilirsiniz.

Sgk ilişiksizlik belgesi neden alamıyorum?

Yaptığımız faaliyet ile ilgili olarak gerekli asgari işçilik bildirilmedi ise bu yazıyı alamayabiliriz. Bununla birlikte işçiler için ödenen aylık prim veya işe giriş çıkış tarihlerinde yapılan hata var ise de kurum belgeyi vermez.

Sgk ilişiksizlik belgesi geçerlilik süresi

Sosyal güvenlik kurumundan alığımız yazı aynı sebep ile sürekli kullanılabilir. Verilen belge ile ilgili bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

İlişiksizlik belgesi örneği

**İnşaat işlemleri için örnek bir dilekçe bu şekildedir:

Teminat ilişiksizlik belgesi örneği

**İhale işlemleri için örnek bir dilekçe bu şekildedir:

İlişiksizlik belgesi hakkında tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.