Ölüm Parası/Cenaze Yardımı Şartları


İçindekiler

Ölüm Parası Ne Kadar, Ölüm Parası Nasıl Alınır

Devlet kurumları birçok durumda maddi yardımlarda bulunmaktadır. İnsanların bazı zor durumlarından bir nebze rahatlatmak için devlet tarafından bir miktar da olsa bir ödeme yapılır. Doğum, eğitim, cenaze gibi olaylarda yapılan bu yardımlar farklı miktarlarda olmaktadır. Bu saydığımız desteklerden bir taneside SGK cenaze yardımı ölüm parası da diyebileceğimiz bu yardım hangi şartlarda kimlere nasıl verilir yazımızda sizler için paylaşacağız.

Vefat eden kişi emekli değilse, yani aktif çalışan bir kişi ise ya da bağkurlu iken vefat etti ise en az bir yıl sigortalı yani 360 günlük sigortası var ise ölüm yardım ödeneği alır. Bunun için bağkur hizmeti olması da yeterlidir. Burda aktif çalışmaktan kasıt vefat tarihinde aktif sigortasını olması demektir yani çalışıyor olması değildir. İşten ayrılmış olsa bile 360 gün sigortası var ise cenaze yardım ödeneği ödenir. Aynı şekilde bağkuru terketmiş olsa bile 360 günlük hizmet için bağkur ölüm yardımı bir diğer adı ile bağkur ölüm parası ödenir.

Eğer ki vefat eden kişi emekli ise hiçbir şart aranmadan emekli ölüm yardımı, emekli vefat parası ödenir. Burada önemli olan konu kişinin kendi sigortasından ya da bağkurdan dolayı aylık alıyor olmasıdır. Eğer kişi eşinden dul aylığı alırken vefat ederse cenaze yardımı cenaze parası alamaz. Aynı şekilde anne ya da babasından dolayı yetim aylığı alanların da vefatı durumunda cenaze yardımı ödenmez.

SGK cenaze yardımı belli bir miktarda olup her sene enflasyon oranına bağlı olarak artmaktadır. Kişilerin vefat ettiği yıl belirlenen cenaze yardımı ne ise bu miktarın ödenmesi gerekmektedir. 2017 yılında bu miktar 531 TL idi. Yani 2017 yılında vefat eden kişilerin yakınlarına bu miktar ödenmiştir. 2018 yılı için ise bu miktar 595 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu yardım 1 Ocak 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat eden kişiler için geçerlidir.

Devlet memurları için ölüm parası başvuru dilekçesini buradan indirebilirsiniz >>memur ölüm parası dilekçesi indir

SSK ve Bağkur için cenaze yardımı başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>> ssk ve bağkur cenaze yardımı başvurusu dilekçesi indir

Ölüm parası ;

Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze yardımını vefat eden kişinin;

  • Eşine
  • Çocuklarına
  • Anne ya da babasına
  • Kardeşlerine
  • Ya da cenaze masraflarını karşıladığını belgeyen üçüncü kişileri ödemektedir.

Başvurular vefat eden kişinin tabi olduğu son sigorta koluna ya da emekli ise emekli olduğu sigorta koluna göre belirlenir.

Eğer vefat eden kişi sigortalı yani çalışıyorken vefat etti ise çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine, bağkurlu iken vefat ettiyse bağkur dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine, kişi SSK ya da bağkur emeklisi iken vefat ettiyse ikametinin bulunduğu Sosyal Güvenlik merkezine, memur iken ya da memur emeklisi iken vefat ettiye Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapması gerekir.

Cenaze yardımına başvuru yapmak için; başvuru formu vefat eden kişinin ölüm belgesinin bir nüshası, ölüm parasına başvuracak kişiye ait kimlik fotokopisi.

Başvurunuzu posta yolu ile ya da elden teslim edebilirsiniz.

Ölüm parası alma süresi, kaç ayda ödenir?

Ortalama ödeme süreleri başvuru tarihinden yaklaşık 1,5 – 2 ay gibi bir süredir. Bu ödeme tek seferlik yani bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Her ay ödenmemektedir.

Ölüm parası/cenaze yardımı ne kadar ödeniyor?

SSK ve bağkur kapsamında olan kişi vefat durumunda hak sahiplerine vefatın 1 ocak 2018 – 31 aralık 2018 tarihleri arasında olması halinde ödenecek cenaze yardımı 595,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar her sene ocak ayında önceki yıl gerçekleşen toplam enflasyon esas alınıp belirlenir, arttırılır. Ortalama olarak her ocak ayında %10 civarında bir artış olmaktadır.

Devlet memurlarının cenaze paraları ise daha farklı hesaplanır. 2018 yılında memurun kendisi vefat ederse ödenecek cenaze yardım tutarı 2062,45 TL, eşi ya da çocukları vefat ederse ödenecek tutar 1031,00 TL olmaktadır.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.