Müstehaklık Belgesi Nedir, Nasıl Nereden Alınır?


Çeşitli kurumlar yapılacak iş ve işlemler için sizden bazı evraklar talep eder. Bu evraklardan biri de müstehaklık belgesidir. Müstehaklık belgesi tabi olduğunuz sigorta kolunu gösteren daha net bir ifadeyle hangi sigortadan, hangi kapsamda yararlandığınızı gösteren, aktif sigortanızın olup olmadığını belirten bir belgedir. Belge sağlık provizyonu alıp almadığnız ya da hastaneden yararlanıp yararlanmadığınız yani sizin herhangi bir sigortanızın olup olmadığını gösteren belgedir diyebiliriz. Müstehaklık belgesi bir yerde staj yapmak için, okul ya da eğitim merkezleri tarafından istenir. 

Müstehaklık belgesi almak için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramınız yeterlidir. Ama isterseniz internetten de müstehaklık belgesi alabilirsiniz. E devlet sisteminden kolaylıkla müstehaklık belgesi alabilirsiniz. Bu yazımızda sizin internetten müstehaklık belgesini nasıl alacağınızı anlatacağız. 

Müstehaklık Belgesi Almak İçin; 

Tabi bunun için öncelikle bir E Devlet şifrenizin olması gerek eğer e Devlet şifreniz yoksa ilk adım PTT den e devlet şifresi almak olacak. E Devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gerekenleri size anlatacağız. 

www.turkiye.gov.tr adresine girip e devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra, sunulan hizmetler kısmından tüm kurumları gördüğünüz bir ekran çıkacak ordan Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğinin altında; 

4-A Müstehaklık Belgesi

SSK 

4-B Müstehaklık Belgesi

Bağ-Kur 

4-C Müstehaklık Belgesi

Emekli Sandığı 

seçeneklerinden sizin için uygun olanı temin edebilirsiniz. 

Müstehaklık belgesini her durumda alabilirsiniz. Fakat bazı sorgulamalarda şu şekilde bir yazı çıkarsa ” 1106- Genel Sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleşitirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik müracaat ediniz.” sosyal güvencenizin olmadığı anlamına gelir. 

Müstehaklık Belgesi Örneği

Yazımızda belirttiğimiz gibi e devlet sisteminden müstehaklık belgesini alabilirsiniz. Peki,

Staj için neden müstehaklık belgesi istenir? 

Staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencilerden müstehaklık belgesi istenir. Bunun sebebi ise sağlık provizyonuzun olup olmadığını görmektir. Yani herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı tespit etmek. Eğer staj ya da çıraklık girişi yapılacak öğrencinin staj çıraklık başlangıç tarihinde aktif sosyal güvencesi yani sigortası var ise Sosyal güvenlik kurumuna bildirilecek belge farklı olacak, eğer sigortası yok ise farklı olacaktır. Bazı öğrenciler anne babası üzerinende sosyal güvenceli olabilir. Ama anne baba üzerinden sosyal güvencesi yok ise ve öğrenci buna uygun belge türünü seçmez ise öğrenci sigortadan yararlanamaz. 

Müstehaklık belgesi internetten şifresiz alabilirmiyim sorusunun cevabına da gelecek olursak, bu belgeyi yazımızda belirttiğimiz gibi iki şekilde alabilirsiniz. Bunlardan ilki Sosyla Güvenlik Kurumundan, ikincisi ise e devlet şifrenizle e devlet sistemine giriş yaparak. Yani müstehaklık belgesini şifresiz alabileceğiniz internette bir sistem bulunmuyor.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.