Evlilik Tazminatı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir 2020 ?


Evlilik tazminatı hakkında tüm detaylar yazımızda. Çalışma hayatı sürerken evlenen kadınlar, evlilik nedeni ile işten ayrılabiliyor. Çalışıyorken evlilik sebebi ile işten ayrılan bayanlar evlilik tazminatı alma hakkına sahip olur.

Kanuna göre evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın çalışan tazminat alır. Bir kadın çalışıyorken evlenir ve evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılmak isterse işveren kıdem tazminatı vermek zorundadır.

Evlilik tazminatı şartları 2020

Bu tazminatı alabilmek için şartlar oldukça basittir. İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak ve resmi nikahı çıkarttıktan 1 yıl içerisinde işten çıkmak yeterlidir. Kendi isteği ile resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işten ayrılan kadın sigortalıya evlilik tazminatı ödenmesi zorunludur.

Evlilik tazminatı yeni yasa 2020

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatında yeni bir sisteme geçiş planlanmakta. Bu sistemin adı kıdem tazminatı fon sistemi. Bu sistemde çalışanlar kendi isteği ile işten çıksa bile tazminat hakkına sahip olabilecekler. Tabi yeni sisteme geçişle birlikte kadınların sordukları soruların başında evlilik tazminatı konusunda bir değişiklik olup olmayacağı. Mevcut çalışanların hakları saklı kalacak ve yeni yasa bir değişiklik yaratmayacaktır bu hususta.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2020 ?

1475 sayılı İş Kanununun 14, maddesinde; kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş akdini sona erdirmesi, hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için aynı oran üzerinden ödeme yapılır, demektedir.

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın çalışanın bu durumu evlilik tarihinden itibaren bir yıl içerisinde çalıştığı kuruma bildirmesi gerekir. Eğer 1 yıllık süre geçtikten sonra böyle bir talep de bulunursa tazminat hakkından faydalanamaz. Kanunda geçen 1 yıllık süre resmi nikah tarihinden itibaren geçen 1 yıllık süredir. Dini nikah ya da düğünün yapıldığı tarih geçerli değildir.

İş sözleşmesini evlilik nedeni ile feshetmek isteyen kadın, işveren kuruma yani çalıştığı kuruma işten ayrılma gerekçesini ifade eden noter onaylı bir dilekçe ile ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile yine noter kanalı aracılığı ile başvuru yapmalıdır. İş veren tarafından kadın çalışana kıdem tazminatının verilmesi için kadın çalışanın o iş yerinde bir yıl çalışmış olma şartı vardır. Eğer çalışılan süre bir yıldan az ise işveren kıdem tazminatı vermek zorunda değildir.

Evlenerek kıdem tazminatı almak için işten çıkan bayan çalışan dilediği zaman başka bir yerde işe başlayabilir. Ancak evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın, işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.

Bir yerde uzun süredir çalışıyor ya da 1 yıldan fazla bir süredir çalışıyor ve evlilik nedeni ile işten ayrılmak istiyorsanız evlenmeden önce değilde evlendikten sonra işten çıkarsanız bu tazminatı almaya hak kazanırsınız.

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır 2020 ?

İşyerinde çalıştığınız her bir yıl için son çıkış tarihindeki aylık brüt kazanç kadar tazminat ödenir. Tabi brüt tazminat üzerinden damga vergisi kesintisi yapılır. İşten çıktığınızda ne kadar evlilik parası alabileceğiniz konusunda hesaplama yapmak için hemen https://www.roketfinans.com/evlilik-tazminati-hesaplama-2019-909/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyerinde evlilik parası ne kadar 2020 ?

Evlilik nedeni ile kadınlara ödenen ödemelerin başında evlilik tazminatı gelir. Nasıl ve ne kadar alabileceğinize bu yazıda ayrıntılı olarak değindik. Evlilik tazminatı dışında diğer maddi alacakların örneğin yıllık izin parası, fazla mesai parası gibi ödemelerin de çıkış yapılırken ödenmesi zorunludur.

Erkek çalışanlara evlilikten dolayı yapılan bir ödeme yoktur.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek aşağıdaki gibi olabilir;

01 Ocak 2017 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2018 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini talep ediyorum. İşten 23 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Kadın işçinin boşandığı eşi ile yeniden evlenmesi durumunda kıdem tazminatının ödenmeyeceğine dair İş Kanununda bir düzenleme yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken, iş mahkemesinin kanuna karşı hile ve hakkın kötüye kullanılması hakkındaki tespitleri yapması gerektiğidir. Bu nedenle boşandığı eşiyle yeniden evlenen işçinin iş akdini feshedip kıdem tazminatı talep etmesinde yasal açıdan bir sakınca yoktur.

Evlilik tazminatı başvurusu 

Evlilik tazminatı alabilmek için dilekçe örneğiyle ve gerekli belgelerinizle işveren insan kaynakları servisine başvuranız yeterli olacaktır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı

Evlilik tazminatı alanların bu durumdan sonra işsizlik maaşı alıp alamayacağı çok merak edilen bir konudur. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan biride kendi istediğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilik sebebiyle işten ayrılmada kendi isteğinizle işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için diğer tüm şartları sağlamış olsanız dahi işsizlik maaşındna maalesef ki yararlanamıyorsunuz.

Evlilik tazminatı alan başka yerde çalışabilir mi ?

Evlilik tazminatı alıp alınca başka işe girmek için kanunen bir engel olmamaktadır.

Evlilik tazminatı aldıktan sonra aynı işyerinde çalışma

Bu anlaşma tamamen siz ve işveren arasındaki uzlaşmaya bağlıdır. Anlaşma sağlanırsa şayet tazminat aldıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam edebiliyorsunuz.

Evlilik tazminatı hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.