Bağkur Yapılandırma Başvurusu 2020


Bağkur yapılandırma başvurusu başladı mı ? Milyonlarca kişinin merakla bağkur prim borç yapılandırmasını içeren torba yasa düzenlemesini bekliyor. Torba yasa tasarısı henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmedi.

Torba yasanın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte bağkur yeniden yapılandırma başvuruları başlamış olacak. Bu yazımızda bu yapılanmadan nasıl faydalanabilirim, hangi yere başvurmam gerekir, son gün ne zaman gibi sorulara yanıt aradık.

Bağkur borç yapılandırma 2020

Yeni çıkacak kanun ile birlikte,  ödenmemiş olan borçları yeniden yapılandırma şansı elde ediyoruz. Yapılandırma kapsamında bugüne kadar olan borçlarımız faizlerinden sadece enflasyon farkı ödeyerek kurtulma kurtulabiliriz. Bunun şartı ise peşin ödeme yapmamız.

Yapılandırmayı taksitlere bölerek de yapabiliriz. Toplamda borçlarımızı 36 aya kadar taksitlendirebiliyoruz. Ödemeleri 2 ayda bir yapma hakkımız var. 18 taksit ile ödeme imkanı tanınmış durumda. Bu şekilde borç yapılandırma yapma durumunda gecikme faizi yine siliniyor. Fakat yaptığımız taksit sayısına ve enflasyon farkına göre borç tekrardan hesaplanıyor. Ana paraya 3 yıllık vade farkı ve enflasyon farkı eklenerek yeni borcumuz hesaplanıyor.

Bağkurlu olanların dondurduğu sürelerde kanun kapsamında ele alınmış durumunda. Bu şekilde borçlar dondurulan süre içindeki prim üzerinden hesaplandığı için büyük avantaj sağlıyor.

Bağkur borç dondurma 2020

Torba kanun ile çıkan yeni düzenlemedeki en önemli konulardan birisi de bağkur borçlarının dondurulması ile ilgili kısımdır. Yeni düzenleme kapsamında belli bir tarihe kadar ödenmemiş bağkur prim borçlarınızı yine kanunda belirtilen tarihe kadar da herhangi bir ödeme yapmamış iseniz silinecek. Fakat silinilen dönem boyunca da bağkurlu sayılmayacaksınız.

Belirlenen tarihe kadar olan prim borçları, tescil ödemesinin yattığı ay sonunda veya tescil tarihinde dondurulacak ve kayıtlara göre Kanunen belirlenen tarihinden itibaren tekrar başlatılacaktır. Bu sayede geçmişe dönük olarak bağkur borcu olanların borçları temizlenecektir.

Bağkur yapılandırma başvuruları nereye yapılacak ?

Ssk ve bağkur borçlarını yapılandırmak için başvuruyu herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine giderek yapabilirsiniz. Başvuruyu yapabilmek için kimlik fotokopisi ve bağkur yapılandırma formu ile gitmemiz yeterlidir.

Ayrıca bağkur borç yapılandırmasına posta yoluyla da başvuru yapılabilir. Bu durumda başvuru formunun taahhütlü olarak gönderilmesinde fayda olacaktır. Bu konuda önemli bir hususda dondurulan borçlar için yapılacak başvurudur. Bu başvuru sadece sosyal güvenlik merkezlerinden yapılabilir.

Borç yapılandırma için gerekli evraklar 

Dondurulmamış ve süresi geçmiş borçlarımız için başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterli olabilir. Fakat, borç sildirme veya ihya yapılandırma için; tarım bağkurlular 2926 sigortalılık belgesi, esnaf yada şirketler ise 1479 sigortalılık belgesini de vermek zorundadırlar.

Bağkur için yapılandırma başvurusunu internetten

Borç yapılandırma işlemleri e-devlet veya internet üzerinden yapılmamaktadır.

Bağkur yapılandırma ödeme

Bağkur yapılandırmamız onaylandıktan ve ödeme planını aldıktan sonra, ödemelerimizi PTT’ye veya bankacılık sistemi ile Bağkur  yapılandırma seçeneğinden Türkiye Cumhuriyeti numaranızı kullanarak ödeyebilirsiniz.

Bağkur yapılandırma hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.