2020 Ocak Emekliye Zam Ne Kadar?


2020’ye girdiğimiz şu dönemlerde ekonomik açıdan bu sene oldukça zor zamanlar geçirdiğimiz aşikar. Dövizin tepeye çıkması ile birlikte gelen zamlar emekli ve asgari ücretle çalışan herkesi oldukça zorlamaya başladı. Kıt kanaat geçinebilen emekli bir de zamlarla mücadele vermek zorunda kalıyor. Tabi hal böyle olunca milyonlarca emeklimiz bir umut 2020 ocak zammını merakla beklemekteler.

Peki, Ssk emekli maaşı, bağkur emekli maaşı, memur emekli maaşı zammı 2020 ocak nasıl olacak?

Bağkur ve Ssk Emekli Zammı Ocak 2020

Bildiğiniz gibi 4a ssk ve 4b bağkur emekli maaşları her yıl ocak ve temmuz aylarında zamlanıyor. Emekli maaşlarına verilen zamda esas alınan kriterlerse bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyondur. Bunun için Türkiye istatistik Kurumu’nun Tüfe verileri esas alınmaktadır.

2019 yılında ikinci dönemde zamlarla birlikte yükselen enflasyon emekli maaşlarına verilecek zam üzerinde de etkili olacak elbette. Gerçekleşen enflasyon oranlarını düşünürsek eğer SSK ve Bağkur emeklisiyle birlikte dul ve yetimlerin Ocak 2020 zammı %5 olacak. )

En düşük emekli maaşı 2020

En düşük emekli maaşı 1000 TL oldu.Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleme ile en düşük emekli maaşının 1000 liranın altında olmaması sağlandı.

2020 Ocak Memur Zammı

2020 memur zam oranlarıyla birlikte memur emeklisi ve dul ile yetim maaş zamlarıda toplu sözleşmeyle birlikte daha önceden belirlendi. Buna göre memur emeklisi ile dul ve yetim maaşı alan kişiler 2020 ocak ayından itibaren maaşlarına en az %4 zam alacaklar. Tabiki 2019 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek olan TÜFE şayet %4’in üzerinde olursa oluşan fark kadar enflasyon zammı alınabilecektir.

2019 yılının enflasyon oranları düşünülünce memur ve memur emeklisine 2020 ocak ayı itibarıyle enflasyon zammı da görünüyor. Enflasyon zammı ile birlikte memur ve memur emeklileri hemen hemen %5 civarında bir zam alması bekleniyor.

Emekli Maaşı Sorgulama 2020

Emekli maaşınızın ne kadar odluğunu öğrenmek, maaşınızda kesinti var mı yok mu ve verilen zam tutarlarını e-devlet sisteminden sorgulayarak kolayca öğrenmeniz mümkün. Emekli maaş sorgulaması yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Emekli maaşınızı sorgulamak için : http://www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapıp ardından;

* SSK emekli maaşı sorgulaması için SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi,
* Bağkur emekli maaşı sorgulaması için SGK-4B Hizmetleri-4B Aylık Bilgisi
* Memur/Emekli sandığı maaş sorgusu için SGK-4C Hizmetleri-4C Aylık bilgisi.

Hepsi bu kadar. Gelişmelerden haberdar olmak için konularımızı takip edebilirsiniz. Her haber aldığımızda sizler için hepsini güncelliyor olacağız.

Emekli maaşları ve zamlar hakkındaki tüm görüşler ve sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.